Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury

Rok 2020 bez wątpienia odmienił świat kultury i postawił przed nim nowe wyzwania. Czy pandemia zmieniła postrzeganie digitalizacji w muzeach? Czy ten obszar ma szansę stać się jednym z wiodących w dalszym rozwoju muzealnictwa? Jak muzea poradziły sobie z nagłą koniecznością przeniesienia wszystkich działań promocyjnych i edukacyjnych do sieci? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w oparciu o doświadczenia Muzeum Narodowego w Krakowie z ostatnich miesięcy.
Celem wystąpienia będzie przede wszystkim przyjrzenie się temu, jaki wpływ na wzrost dostępności zbiorów miała realizacja zakończonego w 2019 roku projektu digitalizacyjnego „Bliżej kultury”. Nowa platforma cyfrowa ZBIORY.MNK.PL i MUZA - nowoczesny program bazodanowy do zarządzania zbiorami to główne jego efekty, ale warto wspomnieć także o znaczeniu wdrożenia polityki otwartości oraz wysokiej jakości digitalizacji. Dopełnieniem będzie prezentacja wybranych działań z zakresu upowszechniania wiedzy o sztuce, a także zaangażowania odbiorców w mediach społecznościowych.

Projekt „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce - Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji” 2016-2019 – dofinansowanie: POPC, Poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnianie kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizacja:
Platforma cyfrowa ZBIORY.MNK.PL - MobileMS, Teren Prywatny, Joanna Dziewulska, Michał Dziewulski
System do ewidencji i zarządzania zbiorami MUZA - MobileMS Joanna Dziewulska, Michał Dziewulski


Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem tegorocznych projektów z sekcji Best of Poland!

Więcej z Best of Poland

Dowiedz się więcej o polskiej kulturze cyfrowej. Zapoznaj się z twórcami i ich projektami.