Portret Elvina Flamingo | Portrait of Elvin Flamingo

Elvin Flamingo

Elvin Flamingo (dr Jarosław Czarnecki) pracuje jako artysta od 2008 r. Wykłada na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w latach 2016–2019 pełnił funkcję prodziekana ds. intermediów.

Realizuje projekty z pogranicza sztuki, biologii i technologii (bioart, art&science). Zdecydowanie najważniejszym projektem Elvina Flamingo jest część 1 Symbiotyczności tworzenia, nad którym prace rozpoczęły się w 2012 r. i mają potrwać do 2034 r. Punktem wyjścia dzieła jest hodowla egzotycznych mrówek. Składa się ono z trzech części odwołujących się do destrukcji i tworzenia od nowa, a ich tytuły to kolejno: Rekonstrukcja nie-ludzkiej kultury, Królestwo współcodzienności i Po człowieku. Biokorporacje. Projekt uzyskał nominację do nagrody Prezesa Rady Ministrów za działalność artystyczną, a także był tematem pracy doktorskiej Elvina Flamingo obronionej w 2014 r. Symbiotyczność tworzenia odbiła się szerokim echem w Polsce i za granicą. Dzieło zostało uhonorowane Nagrodą Krytyków na Biennale Sztuki Mediów WRO: Test Exposure we Wrocławiu w 2015 r.

W 2020 r. Elvin Flamingo postanowił kontynuować filozofię symbiotyczności w ramach zespołu art&science współtworzonego z biolożką Jowitą Nowakowską-Gołacką. Duet ukończył już część 2 Symbiotyczności tworzenia zatytułowaną [Autokomorókowy portret] i rozpoczął prace nad częścią 3 projektu pt. [PLA-SYMSA-R] we współpracy z francuskim Instytutem Morskim.

Elvin Flamingo jest także założycielem i kierownikiem Międzyuczelnianego Koła Naukowego Biomedia. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

www.elvinflamingo.com

Portret Julii Kaganskiyiej | Portrait of Julia Kaganskiy
Portret Jowity Nowakowskiej | Portrait of Jowita Nowakowska