Miastofon

Autorzy projektu: Gruby Punkt Urban Lab (Agata Ruchlewicz-Dzianach, Łukasz Dzianach) oraz zaproszeni: artystka Anna Wejkowska-Lipska i włoski muzyk eksperymentalny Niet F-n.

Miastofon to interaktywna mapa online, która opiera się tylko na dźwięku. Wszystkie aspekty wizualne są wyeliminowane, a korzystanie z mapy polega na przesuwaniu niewidzialnego kursora po niewidocznej mapie.

Nagrania zostały zrealizowane podczas spontanicznej eksploracji przypadkowo odwiedzonych, często niepozornych miejsc gdańskiego Nowego Portu. Projekt powstał we współpracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi podczas trzymiesięcznych autorskich warsztatów dźwiękowo-psycho-geograficznych w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Na mapie można aktywować dwa rodzaje dźwięków: głosy uczestników projektu, opowiadających o swoich odczuciach na temat otaczającej ich przestrzeni, oraz dźwięki miasta. Miastofon jest eksperymentem nakładania się subiektywnych dźwiękowych warstw miasta z nagraniami field recording. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na wielowarstwowość krajobrazu dźwiękowego oraz zaproszenie do wspólnego, aktywnego słuchania miasta.

Miastofon jest częścią inicjatywy SubjectiveMap – projektu skupiającego się na subiektywnym mapowaniu miejsc z naciskiem na emocjonalną percepcję przestrzeni i badanie niematerialnych aspektów miasta.


Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem tegorocznych projektów z sekcji Best of Poland!

Więcej z Best of Poland

Dowiedz się więcej o polskiej kulturze cyfrowej. Zapoznaj się z twórcami i ich projektami.