SOL.AR.IS
Wydarzenie organizowane w ramach Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab 2020: Connected.
SOL.AR.IS to projekt artystyczny, który przyjął formę aplikacji mobilnej wykorzystującej nowoczesną technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR). Inspirację dla twórczej pracy artystów współtworzących projekt stanowiła powieść science-fiction Stanisława Lema pt. “Solaris”.
SOL.AR.IS to wirtualna przestrzeń, w której odbiorca ma możliwość obcowania w czasie rzeczywistym z efemerycznymi, wirtualnymi obiektami 3D inspirowanymi tworami cytoplazmatycznego, inteligentnego oceanu pokrywającego planetę Solaris – mimoidami, symetriadami czy asymetriadami, fantastycznymi zjawiskami opisanymi w powieści. Animowane obiekty zaprojektowali artyści obrazowania trójwymiarowego: Oliver Latta z Niemiec, Yuma Yanagisawa z Japonii, Uwe Rieger i Yinan Liu z Nowej Zelandii oraz Zsolt Laszlo Bordos i Gaspar Battha z Węgier. Ambientowe krajobrazy dźwiękowe dla każdego z obiektów skomponował irański artysta audiowizualny Ali Phi.
Rzeźby umieszczone w przestrzeni AR można odkrywać i oglądać w swoim otoczeniu za pomocą smartfonu lub tabletu z uprzednio zainstalowaną aplikacją, skanując przestrzeń np. pokoju, łąki czy ulicy.
Bezpłatną aplikację SOL.AR.IS będzie można pobrać z AppStore / Google Play od 23.10.2020.
Projekt SOL.AR.IS dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ‘Kultura w sieci’. Projekt realizowany jest przez Fundację Photon. Partnerem projektu jest Fundacja Miasto Literatury.
Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab po raz dziewiąty odbędzie się w dniach 23-25 października 2020 roku i zaprezentuje współczesnych twórców audiowizualnych, najnowsze technologie i selekcję interaktywnych prac artystycznych. Hybrydowy format większości wydarzeń umożliwi uczestnictwo zarówno online na stronie patchlab.pl, jak w rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości na ekranach smartfonów.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Patchlab jest CONNECTED, czyli połączeni. Łączymy się dziś głównie przez internet, który stał się skuteczną i natychmiastową formą komunikacji. Ale przede wszystkim połączyła nas nowa sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy i ograniczenia spowodowane pandemią. Łączymy siły z partnerskimi instytucjami na całym świecie w myśleniu o przyszłości wspólnych przestrzeni publicznych, wydarzeń kulturalnych i codziennego życia w epoce przyspieszonego rozwoju komunikacji internetowej, gdy na naszych oczach dokonuje się rewolucja cyfrowa.