Portret Yves Gellie | Portrait of Yves Gellie

Yves Gellie

Filmowiec

Swoją karierę fotoreporterską rozpoczął od dokumentu poświęconego produkcji kokainy w Kolumbii, po którym zrealizował reportaż o uchodźcach wojennych w somalijskim Ogadenie. Jego prace były publikowane przez takie czasopisma i gazety, jak „Geo”, „National Geographic”, „Sunday Time Magazine” i „Le Monde”.

Od 1999 roku jego twórczość balansuje na granicy dokumentu i sztuki współczesnej, a jego styl określa się jako ikonograficzną selekcję rzeczywistości, którą podszyte jest życie codzienne z jego trywialnymi aspektami. Jego prace były wystawiane w wielu muzeach, galeriach i instytucjach na całym świecie.

Od 2007 roku realizuje projekt na temat świata wielkich laboratoriów naukowo-badawczych, zajmujących się rozwijaniem robotów humanoidalnych i społecznych.

W 2016 roku rozpoczął prace nad własnym projektem filmowym zatytułowanym Year of the Robot. Dołączył do zespołu prof. Anne-Sophie Rigaud prowadzącego w laboratorium Lusage paryskiego szpitala im. P. Broki badania nad wdrożeniem robotów społecznych w sektorze opieki zdrowotnej. Dzięki przełomowemu protokołowi pracy, wspieranemu przez środowisko naukowe, Yves Gellie daje nam możliwość zrozumienia fantazyjnych związków człowieka z maszyną.
Year of the Robot jest zapowiedzią świata przyszłości, w którym spełnią się marzenia o zbliżeniu ludzi i robotów humanoidalnych.
Artysta opowiada historię poniekąd autonomicznego, małego robota Nao – humanoidalnego pioniera, który jako pierwszy nawiązuje intymny dialog z człowiekiem.

Portret Wiesława Bartkowskiego | Portrait of Wiesław Bartkowski
Portret Grzegorza Zajączkowskiego | Portrait of Grzegorz Zajączkowski