zakończone
18 października - niedziela 18:30 - 19:45
Język
Angielski
DC Connects
Crisis

Manifest Przyszłości Wyobrażonych część I

Spotkania przeznaczone są dla zarejestrowanych uczestników i polegać będą na wspólnym tworzeniu „Manifestu Przyszłości Wyobrażonych”, który zostanie opublikowany po zakończeniu Festiwalu Digital Cultures.
Zaloguj się, a następnie kliknij klawisz DOŁĄCZ aby otworzyć wideokonferencję w Zoomie.

Link do tworzonego w trakcie spotkania Manifestu.


Manifesty to awangarda rewolucji. Stanowią deklarację zerwania z automatyzmem życia codziennego, odcięcia się od dotychczasowej rutyny. Zwracają uwagę na to, czego w naszym życiu nie zauważaliśmy, a co może się stać głównym składnikiem naszej przyszłości. W manifestach znanych z przeszłości odnaleźć możemy kolektywne nastroje i nadzieje, które rozpoznane przez resztę społeczeństwa, tworzyły zjednoczony transfer siły, mogący wywołać rewolucję i zmienić bieg historii.

Manifest to również postulat niosący specyficzne oczekiwania wobec odbiorcy, przedstawiający nową wizję i konfrontujący nas z innym sposobem myślenia. Ujawnia procesy, które toczą się niejako pod powierzchnią rzeczywistości społecznej, przez co porównać można je często do działań artystycznych charakterystycznych dla sztuki krytycznej - odsłaniającej niedostrzegane przez społeczeństwo prawdy, rozpoznającej nowe zjawiska, uczącej innego postrzegania rzeczywistości.

Czy manifesty nadal mogą budzić nas z letargu?
Powodować zmianę sposobu myślenia?
Otwierać przestrzeń dla nowych idei?

Podczas trzech spotkań wspólnie z uczestnikami festiwalu i zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad dzisiejszą siłą manifestów i spróbujemy stworzyć nowe scenariusze przyszłości w oparciu o postulaty dotyczące kultury cyfrowej. Nasze spotkania zogniskowane będą wokół trzech grup tematycznych, stale poruszanych w manifestach cyfrowych: feminizmu, ekologii i działań społecznych dotyczących wymiany oraz upubliczniania danych. Czy możliwa jest jeszcze zmiana? Spróbujmy wyobrazić sobie możliwe przyszłości.
Zapraszamy!

Więcej wydarzeń z sekcji Crisis