Portret Wiesława Bartkowskiego | Portrait of Wiesław Bartkowski

Wiesław Bartkowski

Projektant interakcji i badacz systemów złożonych

Kierownik i współtwórca studiów podyplomowych CreativeCoding.pl , antydyscyplinarnie przełamujących granice pomiędzy sztuką, designem, nauką i technologią.

Twórca terminu i manifestu materia kodu proponującego nowe spojrzenie na kod – tekst źródłowy programu komputerowego – jak na rodzaj tworzywa, które można kształtować przez doświadczanie. Materia kodu to również fizyczna manifestacja kodu przełamująca barierę ekranów dzięki połączeniu kodu z elektronika i cyfrową fabrykacją.

Należy do kadry School of Form na Uniwersytecie SWPS. Uczy artystów i projektantów wykorzystywania w swoim warsztacie materii kodu.

Naukowo zajmuje się systemami złożonymi (ang. complex systems). Bada, tworząc symulacje komputerowe. Realizował badania m.in. w programie Future and Emerging Technologies na temat „Quality Collectives: Socially Intelligent Systems for Quality”. Stworzył narzędzia wykorzystywane w ONZ i West Point. Na studiach doktoranckich pod kierunkiem prof. Andrzeja Nowaka, badał m.in. „emocjonalne” sztuczne sieci neuronalne jako narzędzie do optymalizacji przybliżonych rozwiązań problemów NP-trudnych. Analizował duże zbiory danych z systemów techno-społecznych, w szczególności badał, jak przebiega wpływ społeczny w relacjach mediowanych przez technologię. Odkrył, jak identyfikować realne źródła wpływu, analizując dynamikę sieci. Zaniepokojony konsekwencjami komercyjnych zastosowań swoich odkryć, postanowił nie publikować wyników tych badań.

Działania naukowe zbliżyły go do świata sztuki i designu. Jego wizualizacje i instalacje interaktywne prezentowane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęcie, Galerii BOZAR, Galerii Arsenał, Artothek Monachium, Teatrze Powszechnym i Teatrze Nowym. Wystawy, których był kuratorem i współautorem, znalazły się na Festiwalu Gdynia Design Days, Festiwalu Przemiany i Gallery Spaces na Ars Electronica Festival.

Współpracował z Florida Atlantic University, Ammerman Center for Art and Technology w Connecticut, Institute for Scientific Interchange Foundation w Turynie, Columbia University oraz Instytutem Podstaw Informatyki PAN.

Laureat DESIGN ALIVE AWARDS 2018 w kategorii Animator m.in. za poszerzanie horyzontu styku interaktywnej techniki z naukami humanistycznymi, designem i sztuką.

Portret Jowity Nowakowskiej | Portrait of Jowita Nowakowska
Portret Yves Gellie | Portrait of Yves Gellie