Okładka panelu Ja, AI i ja, czyli jak roboty odzwierciedlają ludzi, jak o nich myślimy i w jakim stawiają nas świetle? | Me, Myself and AI how robots reflect humans and humans reflect on robots cover photo
zakończone
22 października - czwartek 20:00 - 21:00
Język
Angielski
Panel
Hopes

Ja, AI i ja, czyli jak roboty odzwierciedlają ludzi, jak o nich myślimy i w jakim stawiają nas świetle?

Spotkanie z reżyserem filmu Year of the Robot Yvesem Gellie i filozofką sztucznej inteligencji Aleksandrą Przegalińską.


Przedmioty, które mają duszę, roboty odczuwające emocje, ludzie i ich sztuczne odpowiedniki – oto wybrane wątki spotkania poświęconego przeplataniu się ludzkiej natury z technologią.

Jego głównym tematem będzie film „Year of the Robot“ Yvesa Gelliego, który wyzwala rozmaite – od zachwytu po poczucie osamotnienia – emocje. To estetyczny, intymny portret starszych osób nawiązujących relacje z robotami przypominającymi dzieci. Opowiadając o pacjentach domów opieki, z których niejeden cierpi na chorobę Alzheimera, dokument ukazuje kruchość starzejących się społeczeństw technokratycznych.

W trakcie wydarzenia reżyser opowie o procesie powstawania filmu i delikatnych więziach tworzących się między ludźmi a technologią. Czy spotkania człowieka z maszyną mogą skutkować czymś magicznym?
Spotkamy się również ze specjalizującą się w tematyce sztucznej inteligencji filozofką Aleksandrą Przegalińską, która w swoim wystąpieniu podejmie zagadnienie emocji u maszyn. Czy w przyszłości powinny być (i czy będą) zdolne do odczuwania?

Po wystąpieniu przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi z udziałem publiczności.

Po spotkaniu film Year of the Robot będzie można oglądać online w serwisie Ninateka przez 48 godzin — od 22 października od godz. 21:00 do 24 października do godz. 20:59.
Film będzie dostępny wyłącznie dla widzów z Polski. Dla międzynarodowej publiczności wyjątkową okazją do przyjrzenia się projektowi będzie spotkanie z reżyserem.

Więcej wydarzeń z sekcji Hopes